Урок на тему: «РАКОПОДІБНІ»
Швець - не швець, кравець - не кравець,
Держить у роті щетинку, а в руках ножиці.
Загадка
Мета уроку: сформувати
поняття про особливості будови, способу життя, різноманітність та роль у
природі й значення в житті людини представників ракоподібних. Розвивати логічне
мислення, увагу, пам’ять. Виховувати любов і повагу до живих істот.
Основні поняття: головогруди,
хітиновий панцир, клешні.
Обладнання і
матеріали:
таблиці «Ракоподібні», відеофрагменти та фото ракоподібних.
Тип уроку: засвоєння нових
знань.
Хід уроку
І.
Організаційний етап.
1.
Організація класу.
2.
Розминка: розгадування загадки з епіграфа (рак).
II. Актуалізація
опорних знань.
1.
Вправа «Розподіли»: розподіліть ознаки кільчастих червів і членистоногих у дві
колонки:
1.
Тіло сегментоване на кільця.
2.
Тіло поділене на голову, груди та черевце.
3.
Кінцівки членисті, рухливі.
4.
Кінцівки відсутні, є щетинки.
5.
Покриви щільні, хітинізовані.
6.
Покривом є шкірно-м'язовий мішок.
7.
Органи чуття розвинені слабо.
8.
Добре розвинений зір, у більшості - мозаїчний.
9.
Періодично линяють.
10.
Тіло в разі ушкодження добре регенерує.
11.
Мають специфічні органи дихання: зябра, трахеї, повітряні мішки.
12.
Дихають поверхнею тіла, деякі - зябрами.
2.
Складання карти поняття «ракоподібні» за методикою мозкового штурму.
III. Мотивація
навчальної діяльності.
Прийом
«Здивуй! Зацікав!». Учні та вчитель зачитують цікаву інформацію про
ракоподібних:
розмах
кінцівок японського краба - 3,6 м, а краба камчатського - 1,5 м. Креветка
відкладає за одну кладку мільйон яєць, а рак річковий - 500 штук.
IV. Засвоєння
нових знань.
1.
Пояснення вчителя з використанням малюнків підручника та таблиць: А) Зовнішня
будова рака річкового; Б) Особливості процесів життєдіяльності; В)
Пристосування до життя у водному середовищі.
2.
Міні-проекти учнів «Різноманітність ракоподібних».
3.
Колективне складання опорного конспекту «Ознаки ракоподібних» (вставте
пропущені слова):
Ракоподібні – багатоклітинні тварини,
симетрія тіла…… . Середовище життя…… . Покрив тіла ….., він також виконує
функції …….. . Тіло сегментоване, поділене на відділи ……. . Кінцівки мають …..
пар ходильних ніг. На голові розташовані …… пари вусиків. Порожнина тіла ….. .
Травна система починається …. , закінчується …… . Кровоносна система …….. .
Органи дихання …….. . Органи виділення ………. . Центральна нервова система у
передньому відділі має вигляд ……., через усе тіло проходить ……. Нервовий
ланцюжок. Запліднення ……. , розвиток……… .
4.
Перегляд презентації «Різноманітність ракоподібних»
5.
Колективне заповнення таблиці «Різноманітність ракоподібних»
Ряд
|
Представники
|
Десятиногі
ракоподібні
|
|
Рівноногі
раки
|
|
Гіллястовусі
|
|
Веслоногі
|
|
Коропоїди
|
V. Узагальнення
і систематизація знань.
Поміркуємо
над запитаннями
1.
Уявіть, що в рака, краба чи омара зникли обидві клешні. Яким стане його життя?
2.
Уявіть, що в панцирі рака зник хітин і він став м’якеньким. Що не зможе робити
рак?
3
.Що дає змогу мокриці жити на суходолі?
4.
Чому дафнію називають «водяною блохою»?
5.
Чи справді в циклопа одне око?
6.
Як відрізнити самку рака від самця?
VI. Підсумки.
Підбиття
підсумків уроку з використанням вправи «Снігова грудка» (до теми ставимо слово,
речення, запитання). Наприклад:
Ракоподібні.
Раки
пристосовані до життя у водному середовищі.
Які
пристосування до життя у воді вони мають?
VII. Домашнє
завдання.
Опрацювати
§ 9. Підготувати цікавий матеріал про павукоподібних; міні-проекти «Роль павутини
в житті павука», «Різноманітність павукоподібних», «Роль кліщів у природі та
житті людини» (за бажання індивідуально, парами, групами тощо).