середа, 7 грудня 2016 р.

Урок на тему: «ПАВУКОПОДІБНІ»

 Без прядива пряде нитку
І без спиці в’яже сітку.
                                                                                                               Загадка

Мета уроку: сформувати поняття про особливості будови, способу життя, різноманітність та роль у природі й значення у житті людини представників павукоподібних. Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять. Виховувати культуру спілкування.

Основні поняття: хеліцери, ногощупальця, павутина; павутинні бородавки, позакишкове травлення.

Обладнання і матеріали: таблиці «Павукоподібні», фото та малюнки павуків і кліщів, відеофрагменти «Павук-сріблянка», «Павук-хрестовик на полюванні» тощо.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний етап.
1. Організація класу.
2. Розминка: розгадування загадки з епіграфа (павук).

II. Актуалізація опорних знань.
1. Самостійна робота «Ракоподібні» (приклад картки для самостійної роботи).
1. Назвіть представників ракоподібних та їхню роль у природі (4 бали).
2. Поясніть терміни (кожне пояснення по 1 балу): клешні ___; мозаїчний зір ___; линяння ___.
3. Підпишіть відділи тіла рака (5 балів).
2. Методика «Гронування» до поняття «павукоподібні» (навколо слова «павукоподібні» схематично вписують основні поняття і характеристики).

III. Мотивація навчальної діяльності
      У Стародавній Греції існувала легенда про красуню-прядильницю Арахну, яка на змаганні виткала свою тканину не гірш, ніж сама Афіна. За нечувану зухвалість Афіна не визнала роботи дівчини. У відчаї Арахна хотіла повіситися, але мстива богиня не дала дівчині цього зробити і перетворила її на павука, який вічно тче павутину.

IV.Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення вчителя з використанням малюнків підручника:
А) Зовнішня будова павукоподібних;
Дайте відповіді на запитання:
1.     На які відділи поділяється тіло павука?
2.     Чи однакове співвідношення розмірів голово грудей і черевця у павука?
3.     Якмй покрив тіла у павука: чи гладенький, чи має вирости?
4.     Які є органи на голові?
5.     Скільки пар ходильних ніг, яка будова?
6.     Які утворення є на кінці черевця?
7.     Чи є відмінності між самкою і самцем?
8.     Що спільного у зовнішній будова рака і павука?
 Б) Пристосування до життя в наземно-повітряному середовищі;
     Павуки живуть у горах, на голому камінні, біля вічних снігів ( так павук був виявлений на одному із шпилів Евересту на висоті 7300 метрів).
     Павуча молодь подорожує на павутинах, відлітаючи часом досить далеко від місця, де з явилися на світ.
    Павуки живуть у безводних пустелях, у глибоких печерах і навіть у воді.
В) Різноманітність павукоподібних.
  Відгадай загадку:
1.Вміє гарно він пірнати
І в воді не потопати.
Дім його зоветься «дзвін»,
Хоч ніяк не дзвенить він.
(Павук – сріблянка)
2.Як заразишся ним, друже,
Будеш чухатися дуж.
(Коростяний свербун)
3.Ножиці в руках тримає
І кліщі новенькі має.
Має довге черевце,
Яке жалить боляче.
(Скорпіон)

2. Міні-проекти учнів на теми: «Роль павутини в житті павука»
 Властивості павутини:
По-перше – павутина здатна розтягуватися на 25-30%, а деякі павутинні тенета взагалі розтягуються, як гумка.
По-друге – павутина мікроскопічна.
По-третє, наповнена найдрібнішими пухирчиками повітря, вона чудово зберігає тепло. Крім того, пряжа з павутини на диво легка – деякі види павуків виробляють нитки завтовшки у сім тисячних міліметра, тобто 143 такі нитки, сплетені разом, будуть завтовжки в один міліметр. Якщо такою ниткою оперезати земну кулю по екватору, вона важитиме 2 кг.
    Деякі павуки виробляють кольорову павутину. Так, у Західній півкулі живе павук, який випускає одночасно червоні, чорні і жовті нитки.
       Перегляд презентації «Різноманітність павукоподібних»;
               
3. Колективне створення опорного конспекту «Ознаки павукоподібних».

V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Складання діаграми Вена для порівняння павука-хрестовика та рака річкового з використанням характеристик: частини тіла (масивні головогруди, масивне черевце); покриви (хітиновий панцир, хітинізована кутикула); вусиків дві пари, вусики відсутні; є хеліцери, хеліцери відсутні; є хвостовий плавець, хвостовий плавець відсутній; ходильні ноги (5 пар, 4 пари); специфічні кінцівки (клешні; ногощупальця); живлення (хижак, всеїдна тварина); очі складні, очі прості; на черевці павутинні бородавки; на черевці черевні ніжки.
2. Робота в парах. Складання проблемних запитань щодо пристосування павукоподібних до життя в наземно-повітряному середовищі.
3. Робота з термінами: хеліцери; ногощупальця; павутина; павутинні бородавки; позакишкове травлення.

VI. Підсумки.
Підбиття підсумків з використанням вправи «Пригадай найцікавіше на уроці»: учні пригадують етапи уроку, називають найцікавіші моменти.

VII. Домашнє завдання.
Опрацювати § 10.



Всесвітній день води