середа, 7 грудня 2016 р.

Урок на тему: «РІЗНОМАНІТНІСТЬ І ЗНАЧЕННЯ КОМАХ»
                                      Найбільша війна у світі - війна людини з комахами
                                                                        Л. Говард
Мета уроку: сформувати поняття про різноманітність і роль у природі й значення в житті людини представників комах. Розвивати уяву, пам'ять, логічне мислення. Виховувати любов до живих організмів.
Основні поняття: групи комах: прямокрилі, таргани, жуки, перетинчастокрилі, двокрилі, метелики.
Обладнання і матеріали: колекції комах, таблиці: «Різноманітність комах», малюнки, картки, фотографії комах, відеофрагменти «Різноманітність комах».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
1. Організація класу.
2. Розминка «Поясни епіграф»: учні намагаються пояснити епіграф, навівши приклади боротьби людини з комахами.

II. Актуалізація опорних знань.
Взаємоопитування учнів «Бумеранг» за темою домашнього завдання: будова комах, пристосування до життя в різних середовищах (учитель координує напрям запитань).

III. Мотивація навчальної діяльності.
Відгадай загадки:
1.     Досить рано я встаю
І квіткову росу пю,
Ласощі даю я всім,
Взимку дуже мало їм. (бджола)
2.     Я така собі маленька
Розмальована гарненько,
Але мене ображають
Й корівкою називають. (жук сонечко)
3.     Чисто ввечері літаю
     І тоненький носик маю,
     Маю своєрідну моду –
    П ю я кров людей, як воду. (комар)
4.     Живе лише улітку,
Веселе життя маю,
І квіточки до квіточки
Щоденно він літає. (метелик)

Цікава інформація про комах - прийом «Здивуй! Зацікав!».
Щоб зібрати 1 кг меду, бджолам потрібно зібрати нектар з 19 млн квіток. Одна бджола за день облітає 7 тисяч квіток.
Один мурашник здатний захистити від шкідників 1 га лісу. Мурашки розносять насіння рослин, роблять ходи в ґрунті, сприяючи його вентиляції.

IV. Засвоєння нових знань.
     Подорож наша буде проходити на надзвуковому лайнері, який через декілька секунд приземлеться на станції «Географічна».
Станція «Географчна»
     Комахи складають найчисленішу группу серед всього тваринного світу, в якій нараховується понад мільйон окремих видів. Протее насправді їх набагато більше. Про це свідчать факти, що навіть у добре вивчених країнах Європи й Америці щорічно виявляються нові, раніше не описані, види комах. А природа тропічних країн, де комах особливо багато, поки що недостатньо досліджена. Вчені гадають, що насправді на Землі існує півтора мільйона видів різних комах. А якщо врахувати, що багато видів комах зустрічаються у значних кількостях, то можна сказати, що велика частина тваринного життя наматериках і островах представлена сааме комахами.
Станція «Біологічна»
     Чому комахи поширені скрізь? Чому 70% загальної кількості видів тварин, що населяють земну кулю – комахи?
     Учні, щоб відвовісти на це запитання, пригадують, які особливості будови та процесів життєдіяльності зумовлюють таку розповсюдженість комах.
     А саме: різноманітність умов їх існування. Тіло вкрите щільним, хітиновим покривом, який утворює зовнішній скелет; скелет захищає організм від різних шкідливих впливів зовнішнього середовища.
    Велика плодючість (хатня муха відкладає за один раз 100-150 яєць і може повторювати це через 2-4 дні. Загальна її плодючість становить 600-700 яєць за життя. Потомство однієї самки, за умови, що личинки, лялечки та дорослі мухи не будуть гинути до кінця літа, досягла б 5 трильйонів.
     Комахи їдять все:більшість із них гризе корені, листя, гілки, насіння, квітки; комахи-хижаки нападають один на одного, поїдаючи дрібних тварин; деякі пристосувалися до живлення кровю хребетних тварин, їдять шерсть тканини, віск тощо.
Вчитель ставить проблемне запитання:
Чому комах из повним перетворенням більш поширені, ніж з неповним?
Учні обдумують запитання і з допомогою вчителя висловлюють таку думку:
Приповному перетворенні розвитку комахи проходять чотири стадії, кожна з яких має певне значення: личинка – це період інтенсивного живлення і росту; життя дорослого жука – пристосування до навколишнього середовища; це пристосування усуває конкуренцію між різними стадіями за їжу, що сприяє процвітанню виду.
Станція «Екологічна»
Народні прикмети:
 - Увечері сильно дзюрчать коники – на гарну погоду.
 - Цвіркун мовчить – бути дощам, співає ввечері – буде гарний день.
 - Цвірчать у вечері коники – бути погожому дню.
У нашій країні потребують охорони коник зелений, стрибун сірий, найбільша комаха нашої фауни – дибка зелена.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Колективне складання таблиці «Різноманітність і значення комах».

Група комах
Представники
Особливості будови
Значення
Прямокрилі



Таргани



Жуки



Перетинчастокрилі



Метелики



Двокрилі



2. Гра «Відгадай задумане»: учні в парах складають характеристики комах. Потім зачитують учням класу. Приклади:
Має колючо-сисний ротовий апарат; личинка розвивається у воді, самець живиться нектаром, має два крила, самка живиться кров’ю, коли летить - дзижчить (комар).
Має гризучий ротовий апарат, личинка схожа на дорослу комаху, має надкрила, схожі на надкрила жуків; довгі вусики, плоске тіло, поширена комаха в житлі людини, живиться продуктами харчування, є переносником шкідливих бактерій (тарган).
3. Задача-жарт.
Хто сильніший – слон чи мурашка? Не спішіть з висновками! Спершу порівняйте їх силу. Для цього обчисліть, яку частину від своєї маси може підняти кожна тварина. Слон массою 5т.може підняти вантаж щонайменше 1,5т. Мурашка массою 50мг.тягне вантаж массою 500мг. Обчисліть, хто сильніший? А тепер поділіть «силу» мурашки на «силу2 слона і ви дізнаєтесь, у скільки разів мурашка сильніша за слона. Який вантаж могли б підняти ви, якби мали «силу» мурашки?
4.Перегляд презентації: «Цікаві факти з життя комах».

VI. Підсумки.
1. Повторне обговорення епіграфа (учні аргументують свої думки).
2. Підбиття підсумків з використанням вправи «Снігова грудка»: слово, речення, запитання за темою уроку «Різноманітність комах». Наприклад:
Муха кімнатна.
Ця комаха поширена на всіх континентах Землі.
Чи правда, що одна муха може з'їсти коня?

VII. Домашнє завдання.

Опрацювати § 12, повторити § 11. Опрацювати таблиці і схеми із зошита.

Всесвітній день води