Урок на тему: «КОМАХИ»
Практична робота 1
«Виявлення прикладів пристосувань до способу життя у
комах»
Немає такого середовища,
до якого комахи
не
змогли
пристосуватись...
Енциклопедія
Мета уроку: сформувати поняття про особливості будови, способу життя
комах. Розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять. Виховувати любов і повагу до
живих істот.
Основні поняття:
надкрила, крила, вусики, ентомологія, ротовий апарат, лялечка, личинка, типи
розвитку комах.
Обладнання і матеріали:
таблиці «Будова комах», «Розвиток комах», картки, малюнки, фото комах, колекції
комах, вологі препарати комах, відеофрагменти.
Тип уроку: засвоєння нових
знань і формування практичних умінь.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
1. Організація класу.
2. Розминка:
прочитайте епіграф. Висловіть свої думки стосовно епіграфа, починаючи фразою «Я
знаю...».
II. Актуалізація опорних знань.
1. Самостійна робота
з теми «Павукоподібні».
1. Підпишіть відділи
тіла павука (5 балів).
2. Назвіть
представників кліщів та їхнє значення в житті людини (4 бали).
3. Поясніть
терміни (кожне пояснення по 1 балу): павутина ___; хеліцери ___; позакишкове
травлення ___.
2.
Фронтальне опитування: Ракоподібні поширені у водному середовищі, павукоподібні
на суходолі. Де поширені комахи? Пригадайте комах, що мешкають у різних
середовищах життя.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Комахи
складають найчисленішу группу серед всього тваринного світу, в якій
нараховується понад мільйон окремих видів. Протее насправді їх набагато більше.
Про те свідчать факти, що навіть у добре вивчених країнах Європи й америки
щорічно виявляються нові, раніше не описані, види комах. А природа тропічних
країн, де комах особливо багато, поки що недостатньо досліджена. Вчені гадають,
що насправді на Землі існує півтора мільйона видів різних комах. А якщо
врахувати, що багато видів комах зустрічаються у значних кількостях, то можна
сказати, що велика частина тваринного життя на материках і островах
представлена саме комахами.
IV. Сприйняття навчального матеріалу.
1. Пояснення вчителя матеріалу уроку:
А) Ознаки комах;
Б) Особливості будови тіла;
В) Середовища життя;
Г) Типи розвитку комах, стадії розвитку комах
(з повним і неповним перетворенням).
2. Проблемне
запитання, що містить епіграф.
Якщо комахи пристосувались до життя в усіх
середовищах, то чи є на Землі такі місця, які стали для них недоступними?
V. Формування практичних умінь.
ПРАКТИЧНА
РОБОТА 1
Тема:
ВИЯВЛЕННЯ ПРИКЛАДІВ ПРИСТОСУВАНЬ ДО СПОСОБУ ЖИТТЯ У КОМАХ
Мета:
з’ясувати, як особливості зовнішньої будови комах пов’язані з їхнім середовищем
існування та способом життя, навчитися виявляти пристосування комах до способу
життя на конкретних прикладах.
Обладнання:
ілюстрації, короткий опис комах, поширених в Україні та своїй місцевості.
Дозорець-імператор – представник ряду Бабки. Самці мають блакитне
забарвлення, а самки – зелене. Місце існуваннями є узлісся та лісові галявини,
ділянки вздовж берегів водойм. Хижаки, живляться дрібними літаючими комахами.
Плавунець
облямований – жук з ряду Твердокрилі,
звичайний представник водойм зі стоячою водою. По суші пересуватися практично
не може, вміє літати. Активний хижак, живиться дрібними комахами, що впали у
воду, рибками та жабками, може поїдати загиблих тварин.
Вовчок
звичайний, або ведмедка – комаха з ряду
Прямокрилі, в Україні поширена повсюдно. Живе у грунті, літає вночі, добре
плаває. Природні місцеіснування – заплави річок, озер, боліт, зрошувані та
добре угноєні поля.
Хід роботи
1.Прочитайте
опис комах, розгляньте їх, зверніть увагу на крила, кінцівки, очі, форму тіла.
Назвіть середовище існування та спосіб життя цих тварин, визначте декілька рис
пристосованості до їхнього способу життя.
2.
Результати роботи занесіть у таблицю.
РИСИ
ПРИСТОСОВАНОСТІ КОМАХ ДО СПОСОБУ ЖИТТЯ.
Назва виду
|
Середовище існування
|
Спосіб життя
|
Риси пристосованості
|
3.оформіть
висновок до практичної роботи.
VI. Підсумки.
Вправа «Хто
найкращий»: учні аналізують роботу своїх однокласників на уроці; визначають і
вербально оцінюють роботу один одного.
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати §
11. Виконати випереджувальне творче завдання (для роботи в групах)
«Різноманітність і значення комах». Кожна група працює над міні-проектом,
отримує для роботи одну групу комах з переліку: прямокрилі, таргани, жуки,
перетинчастокрилі, двокрилі, метелики.